JPEGmini Pro to program kierowany do fotografów, a przeznaczony do redukcji rozmiaru zdjęć bez widocznej degradacji jakości obrazu. Każdy fotograf, nie ważne czy to amator czy profesjonalista, stanie kiedyś przed problemem braku miejsca na dysku. Wiadomo, że RAWy swoje ważą, a pliki JPEG zapisane z minimalną kompresją też nie są małe. Dla kogoś, kto ma ich kilkaset nie stanowi to problemu, ale w przypadku fotografów, którzy mają tysiące takich plików, miejsce na dysku potrafi kurczyć się w ekspresowym tempie. Oczywiście, podczas eksportowania zdjęć do jpeg możemy ustawić pożądaną kompresję. Wiąże się z tym kilka problemów: jaki stopień kompresji wybrać aby utrzymać doskonałą jakość obrazu i jednocześnie ograniczyć rozmiar pliku, a co najważniejsze, jak dobrać stopień kompresji do konkretnego zdjęcia? Takie eksperymenty zajmują sporo czasu. Niektóre fotografie można potraktować dużą kompresją i straty nie będą aż tak widoczne, inne zniosą to znacznie gorzej.

Kompresja a jakość obrazu

Zobaczmy jak różnią się obrazy w zależności od stopnia kompresji. Poniżej porównanie dwóch plików eksportowanych z programu Adobe Lightroom Classic 7.0.1 (Camera Raw 10.0). Plik po lewej został eksportowany w jakości 100%, a po prawej w jakości 60%.

Rozmiary plików:

  • Jakość 100%: 3,386,031 bajtów (3.22 MB)
  • Jakość 60%: 468,043 bajtów (457 KB)
  • Różnica: 86%

Różnica rozmiarów jest duża, a degradacja obrazu jeszcze większa. Zbyt duża kompresja spowodowała, między innymi, banding koloru widoczny na niebie. Dla fotografa jest to sytuacja nie do przyjęcia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze, zmniejszyć poziom kompresji. W większości przypadków, „magiczne Quality: 77%” załatwia sprawę, ale eksportując ciągle w takiej samej jakości, szybko stracimy kontrolę nad miejscem na dysku.

JPEGmini Pro

Okno programu JPEGminiPro

Program działa jako samodzielna aplikacja lub jako dodatek do Adobe Lightroom, przejmujący proces eksportu do formatu jpeg. Producent nie jest zbyt wylewny jeśli chodzi o sposób optymalizacji plików, ale z informacji zamieszczonych na stronie można wywnioskować, że chodzi o „opatentowany algorytm re kompresji”. Powtórna kompresja jpeg… to nie brzmi dobrze. Po wielu testach doszedłem do wniosku, że program analizuje zdjęcie i na podstawie wyników dobiera odpowiedni stopień kompresji. Brzmi banalnie, ale w sytuacji, kiedy obrabiamy kilkadziesiąt, kilkaset zdjęć dziennie zaoszczędzimy bardzo dużo czasu. Należy pamiętać, że jest to program do masowej optymalizacji. Wystarczy, że na jego okno przeciągniemy katalog, a wszystkie pliki zostaną poddane obróbce. Przekonajmy się, co może JPEGmini Pro. Poniżej dwa pliki, po lewej eksport z LR, 100%, po prawej ten sam plik, ale zoptymalizowany przez JPEGmini Pro.

Rozmiary plików:

  • Jakość 100%: 3,386,031 bajtów (3.22 MB)
  • JPEGmini Pro: 1,068,027 (1.01 MB)
  • Różnica: 68%

Muszę przyznać, że zoptymalizowana wersja wygląda bardzo dobrze. Gradient nieba nie został zniszczony i choć widać pewne mankamenty związane z naturą formatu jpeg, myślę, że wynik jest zadowalający. Aplikacja dodaje do plików komentarz EXIF „Optimized by JPEGmini” dzięki czemu raz zoptymalizowane zdjęcia nie będą ponownie przetwarzane.

Zobaczcie jak to wygląda w praktyce:

 

141 zdjęć wyeksportowałem do formatu jpeg, a następnie wrzuciłem do JPEGmini Pro. Rozmiar wszystkich zdjęć został zmniejszony o 161,5 MB.

Podsumowanie

Cena JPEGmini Pro to £91.74 (zawiera 20% VAT). Nie jest tanio, ale jest to wydatek jednorazowy. Czy warto? Myślę, że to zależy od ilości obrabianych zdjęć. Jeśli nie musisz liczyć się z miejscem na dyskach, nie ma problemu, jeśli pracujesz na laptopie i ogranicza cię mały dysk… masz dwa wyjścia: kupić większy (lub dodatkowy) dysk albo zainteresować się JPEGmini Pro. Oczywiście nie jest to jedyny program tego typu dostępny na rynku.

Na koniec kilka informacji technicznych. Plik źródłowy to RAW zaimportowany do Adobe Lightroom Classic 7.0.1 (Camera Raw 10.0) . Wszystkie eksporty do przestrzeni kolorów sRGB, 3000×2000. JPEGmini Pro w wersji 1.9.7.3.

LR export 100% – Pełny rozmiar
LR export 60% – Pełny rozmiar
LR eksport 100% po optymalizacji w JPEGmini Pro – Pełny rozmiar

Wersję testową można pobrać ze strony producenta.