Adobe Photoshop Lightroom Classic CC 7.1 przynosi kilka nowych rozwiązań, a jedno z nich to nowe ustawienia auto, bazujące na sieci Adobe Sensei. Rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję przeanalizuje zdjęcie i zadba o dobór odpowiednich ustawień. Funkcja została przepisana na nowo, a jej efekty wyglądają imponująco. Więcej marketingowego slangu znajdziecie na stronie Adobe i wczesnych recenzjach LR C CC 7.1. Przejdźmy do praktyki i sprawdźmy jak nowe ustawienia auto sprawują się na tle poprzedniej wersji.

Lightroom CC 2015 vs Lightroom Classic CC 7.1

Bez wątpienia LR Classic CC 7.1 poradził sobie znacznie lepiej. Ekspozycja i kontrast są znacznie lepsze, a kolory naturalne. Powyższe zdjęcie zostało wykonane pół godziny przed początkiem „golden hour” i gołym okiem widać, że nowe ustawienia auto lepiej poradziły sobie z oddaniem tego światła. Trzeba jednak pamiętać, że automatyczny dobór ustawień rzadko kiedy ma sens, a nowe algorytmy nie zawsze radzą sobie lepiej.

Lightroom CC 2015 vs Lightroom Classic CC 7.1

Powyższe zdjęcie jest mocno niedoświetlone, chciałbym zwiększyć ekspozycję dla pierwszego planu, a tył utrzymać ciemniejszy. Wygląda na to, że w tym przypadku Lightroom CC 2015  poradził sobie nieco lepiej. Co prawda ekspozycja poleciała po całości do góry, ale w tym przypadku doświetlenie modelki jest ważniejsze niż tło. Oczywiście, trudno oczekiwać (póki co), że LR odgadnie nasze wyobrażenie o scenie.