Laptop dla fotografa to często poruszany temat. Model, którego szukamy, powinien dysponować wystarczającą mocą, która zapewni płynną obsługę programów do wywoływania plików RAW, wystarczającą ilością pamięci lub możliwością jej rozszerzenia. Powinien być lekki, żeby zabieranie go w teren nie powiększało skoliozy spowodowanej dźwiganiem aparatów i obiektywów. Powinien być ładny, a jego kultura pracy nie powinna wzbudzać najmniejszych zastrzeżeń. Oczywiście matryca musi być podświetlana w sposób umożliwiający uzyskanie gamutu zbliżonego do AdobeRGB lub sRGB. Równomierność podświetlenia musi być idealna, bo przecież nie możemy sobie pozwolić na to, żeby poszczególne fragmenty wyświetlanego zdjęcia miały inną jasność. System operacyjny musi oferować łatwe i pewne zarządzanie kolorem, a wszystkie programy używane do obróbki i przeglądania zdjęć powinny to zarządzanie uwzględniać.

Laptop Dell XPS 15 9560

Po przejrzeniu niezliczonej ilości postów na forach foto, stron poświęconych testom sprzętu i materiałów reklamowych Della, kupiłeś XPSa. Portfel jeszcze boli, ale i tak zaoszczędziłeś nie mało, bo przecież MacbookPro w rozsądnej konfiguracji to znacznie wyższy koszt. Włączasz XPSa, ustawiasz jasność ekranu, zmieniasz ustawienia w Dell PremierColor i próbujesz zrozumieć, dlaczego Twoje zdjęcia nie wyglądają tak jak powinny…

Czy Dell XPS 15 9560 4K to laptop dla (profesjonalnego) fotografa?

W dużym skrócie: nie. Wbrew temu, co możesz przeczytać na stronie Della, ten laptop nie nadaje się do profesjonalnej pracy z kolorem, co nie znaczy, że amatorska obróbka z jego wykorzystaniem nie ma sensu. Dell montuje w XPSach matryce Y2XND-LQ156D1 produkowane przez firmę Sharp. To naprawdę dobra matryca, o rozdzielczości 3840 x 2160, ale jest nierównomiernie  podświetlona, a różnice w jasności pomiędzy poszczególnymi segmentami ekranu sięgają 47 cd/m².

Zdjęcie przedstawiające równomierność podświetlenia matrycy Y2XND-LQ156D1 w laptopie Dell XPS 15 9560 dla White 255, 255, 255

Zdjęcie przedstawiające równomierność podświetlenia matrycy Y2XND-LQ156D1 w laptopie Dell XPS 15 9560 dla Gray 127, 127, 127

Zdjęcie przedstawiające równomierność podświetlenia matrycy Y2XND-LQ156D1 w laptopie Dell XPS 15 9560 dla Dark Gray 63, 63, 63

Jak na laptopa przystało, nie ma możliwości sprzętowej kalibracji, pozostaje ingerencja w LUT karty graficznej. Korekcja podczas kalibracji jest ograniczona do 8 bitów na każdy kanał RGB. Jeżeli któryś z kanałów powoduje zafarb, można przyciąć pewien zakres, ale to powoduje zmniejszenie dostępnej liczby kolorów, co wiąże się z degradacją płynności gradientów. Pomimo wszystkich wymienionych problemów z XPSa można zrobić maszynę przeznaczoną do amatorskiej obróbki foto.

Kalibracja XPS 15 9560 z panelem Y2XND-LQ156D1.

Jak wspomniałem wcześniej, nie mamy możliwości sprzętowej kalibracji, ale możemy wykonać kalibrację programową z wykorzystaniem sprzętowego kalibratora. Obecność urządzenia w procesie kalibracji nie implikuje kalibracji sprzętowej, która polega na modyfikacji ustawień bezpośrednio w monitorze.

Cel / założenia kalibracji.

 • Zakładam, że laptop jest wykorzystywany do amatorskiej obróbki foto,
 • Gamma: sRGB,
 • Punkt bieli: zbliżony do D65 (temperatura: 6504 K, współrzędne CIE: x – 0,31273,  y – 0,32902),
 • Jasność ok 100cd/m²

Jasność wyświetlacza i punkt bieli powinny być skorelowane z warunkami panującymi w pomieszczeniu. Polecam zapoznać się z tekstem Tomasza Pluszczyka, który w przystępny sposób opisał, na czym polega prawidłowe oświetlenie i jak ogromne ma znaczenie w procesie obróbki foto. Kolejne założenie to przestrzeń sRGB w której „mieści się” nasz workflow:

RAW -> import do LR -> eksport do jpeg (sRGB) -> przeglądarka zdjęć obsługująca zarządzanie kolorem -> ewentualny druk w minilabie.

Sprzęt i oprogramowanie do kalibracji.

Kalibrator i1Display Pro firmy X-Rite

Oferta sprzętowych kalibratorów jest szeroka, poszczególne modele różnią się możliwościami i oczywiście ceną. Biorąc pod uwagę nasze założenia, optymalnym wyborem jest X-Rite i1Display Pro. Urządzenie jest dostarczane z oprogramowaniem i1Profiler i użyjemy go do kalibracji.

Przygotowanie do kalibracji.

Dla uproszczenia przyjmiemy, że matryca Y2XND-LQ156D1 jest szeroko gamutowa. To oznacza, że potrafi wyświetlić kolory spoza przestrzeni sRGB. W profesjonalnych monitorach, przeznaczonych do pracy z kolorem, mamy możliwość wybierania pożądanego gamutu za pomocą menu lub przycisków. W naszym przypadku służy do tego program Dell PremierColor, ale nie mogę go polecić ze względu na brak dokumentacji. Zalecana wersja sterownika do karty graficznej Intel(R) HD Graphics 630 to: 22.20.16.4836. Wersja i obecność sterowników do GeForce GTX 1050 nie ma znaczenia dla procesu kalibracji wyświetlacza.

Upewnij się, że profil zasilania jest ustawiony na „Wysoka wydajność„, a wszystkie funkcje regulujące jasność wyświetlacza są nieaktywne. Ustaw: wygaszanie i przyciemnianie ekranu na: „nigdy”. Upewnij się, że podczas dłuższej bezczynności laptop nie przechodzi w stan hibernacji lub uśpienia!

W Panelu Sterowania Windows ustaw jasność na 28.

Sterownik Intel(R) HD Graphics – Color Gamut.

Panel sterowania Intel(R) HD Graphics

Jeśli w systemie jest obecny Dell PremierColor, sterownik oferuje ustawienia gamutu wyświetlacza (jak na screenie powyżej). Jeśli dokonywałeś wcześniej jakichkolwiek zmian, przywróć ustawienia fabryczne.

Dell PremierColor.

Okno programu Dell PremierColor

Ten program służy do sterowania wyświetlaczem, przełączania gamutu i ustawiania punktu bieli. Podczas instalacji programu, do katalogu C:\Windows\System32\spool\drivers\color kopiowane są fabryczne profile ICC, których nazwy odpowiadają poszczególnym ustawieniom możliwym do wybrania z poziomu Dell PremierColor. Jeżeli w ustawieniach programu aktywujemy opcję „Dynamic ICC Management„, zmiana gamutu i / lub punktu bieli spowoduje załadowanie i ustawienie jako domyślny, powiązanego profilu ICC. Przykład: jeśli ustawimy gamut na „Photo (AdobeRGB)„, a „Color Temperature” na 6500K, program załaduje profil SHP1476_adobe_6500.icm. Proszę pamiętać, że nazwy plików nie odpowiadają opisom wyświetlanym przez moduł zarządzania kolorami w systemie Windows lub innych aplikacjach wspierających zarządzanie kolorem. Każdy profil ma swój opis, który jest wyświetlany, np: na listach wyboru. Profil SHP1476_adobe_6500.icm będzie widoczny jako Premier Color Adobe RGB 6500.

W teorii, program wydaje się świetnym rozwiązaniem, ale w praktyce nie wygląda to aż tak dobrze. Po pierwsze, Dell nie udostępnia żadnej dokumentacji technicznej na temat działania tego programu. Pomoc producenta Dell PremierColor milczy, a pomoc techniczna Della nie bardzo wie o co chodzi. Kilka tygodni temu poprosiłem o dokumentację, sprawa została przekazana dalej, ale do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi. Poczekamy, zobaczymy.

Kolejny problem to Calibration Wizard. Teoretycznie, za pomocą kalibratora, program dokonuje pomiarów i aktualizuje profile dla wszystkich możliwych „gamutów”. Niestety, profile są fatalne, w moim przypadku, po kalibracji, ekran całkowicie stracił kontrast. Program tworzy profile typu: ICC-absolute colorimetric i nie ma możliwości zmiany na perceptual. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://goo.gl/jkQBGr.

Zanim przystąpisz do właściwej kalibracji, usuń Dell PremierColor i zrestartuj komputer.

i1Profiler – Kalibracja

Podłącz kalibrator do portu USB i uruchom i1Profiler.

i1Profiler - Workflow selector

Ustaw User Mode na Advanced.

i1Profiler - Workflow selector - Tryb zaawansowany

Z sekcji Display wybierz Profiling.

i1Profiler - Ustawienia pomiaru

Wprowadź następujące ustawienia:

 • White Point: CIE Illuminant D65
 • Luminance: Native
 • Tone Response Curve: sRGB
 • Contrast Ratio: Native

Upewnij się, że opcje: Flare Correct i Ambient Light Smart Control są wyłączone. Przejdź do następnego kroku.

i1Profiler - Ustawienia profilu

Wprowadź następujące ustawienia:

 • Chromatic Adaptation: Bradford (default)
 • ICC Profile Version: Version 2
 • Profile Type: Matrix based (default)

Przejdź do następnego kroku.

i1Profiler - Rozmiar tablicy testowej

Wprowadź następujące ustawienia:

 • Default Patchset: Small

Przejdź do następnego kroku.

i1Profiler - Ustawienia sprzętu i możliwości regulacji wyświetlacza

Zaznacz Adjust brightness, contrast and RGB gains manually. Kliknij Start Measurement.

i1Profiler - Proces pomiaru

Umieść kalibrator na ekranie i przejdź do kolejnego kroku.

i1Profiler - Zakończenie kalibracji

Jeśli dyfuzor zakrywa soczewkę usuń go i ponownie umieść kalibrator na ekranie.

i1Profiler - Usunięcie kalibratora z ekranu

Proces kalibracji zajmie ok trzech minut. Po jego zakończeniu zdejmij kalibrator i zakryj soczewkę dyfuzorem. Przejdź do następnego kroku.

i1Profiler - Tworzenie profilu ICC

Wybierz nazwę dla profilu i wciśnij Create and save profile. Profil zostanie zapisany pod wybraną nazwą i ustawiony jako domyślny profil w systemie Windows. W  swojej przeglądarce zdjęć zdjęć ustaw ten profil jako domyślny!

Jeśli chcesz, możesz pobrać profil, który utworzyłem podczas kalibracji. Poniżej rezultaty i raport z weryfikacji.

Gamut Y2XND-LQ156D1

Krzywe RGB

Liniowość matrycy

Raport z przeprowadzonej kalibracji.

Na poniższym filmie możesz zobaczyć cały proces kalibracji + sposób na ustawienie jasności matrycy na ok 100cd/m2. Wykorzystałem do tego kalibrator i i1Profiler.

Podsumowanie

Na samym początku napisałem, że XPS nie jest dobrym laptopem dla fotografa. W profesjonalnej pracy dyskwalifikuje go między innymi nierównomierne podświetlenie  matrycy. A co jeśli nie publikujemy swoich zdjęć w National Geographic? Pomiary i rezultaty pokazują, że XPS 15 9560 z matrycą Y2XND-LQ156D1 to świetny sprzęt dla fotografa amatora! Matryca wykazuje (jak na laptopa) bardzo dobrą liniowość i pokrycie sRGB.

Pozostałe parametry techniczne, procesor i7-7700HQ, dysk NVMe pozwalają na komfortową obróbkę zdjęć w Lightroom i wideo w programach takich jak Adobe Premiere lub DaVinci Resolve.