Przystanek Alaska to serial… wiadomo co to za serial! Jedni woleli Twin Peaks, drudzy Przystanek Alaska, trzeci oglądali obydwa, a jeszcze inni lubili Dynastię. Ja oglądałem każdy z tych seriali, ale powracam (i to regularnie) tylko do Twin Peaks i Przystanku Alaska. Kilka miesięcy temu Lynch zaprezentował cyfrowy remaster dwóch pierwszych sezonów Twin Peaks. Niektóre filmy poddane cyfrowemu remasteringowi nie wyglądają dobrze, albo obraz traci na ostrości albo ilość ziarna razi w oczy. Ludziom pracującym nad Twin Peaks udało się uniknąć przedobrzenia i serial wygląda świetnie. Wczoraj, przeglądając kanały RSS natknąłem się na info o Przystanku Alaska wydanym na Blu-ray.

Okładka płyty z serialem Przystanek Alaska

Od razu napiszę, że serial w nowej odsłonie wygląda doskonale. Obraz jest bardzo dobry, dużo detali, ziarno pod kontrolą, zachowano oryginalne proporcje obrazu. Do tej pory najlepiej prezentowało się niemieckie wydanie na DVD, ale o ile mnie pamięć nie myli, ścieżka audio odbiegała nieco od oryginału prezentowanego w telewizji. Ze względu na zawiłą kwestię praw autorskich, niektóre utwory musiały zostać usunięte (inne wydania również cierpiały na tę przypadłość). Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat polecam wątek na forum hometheaterforum.com Wszyscy fani serialu zdają sobie sprawę, że ścieżka dźwiękowa to bardzo ważny element Przystanku Alaska. Z przykrością muszę stwierdzić, że ścieżka audio umieszczona na nowym wydaniu prezentuje się dużo gorzej niż obraz. Od razu słychać, że dźwięk jest przytłumiony i nie jest to LPCM 2.0 Stereo albo DTS-HD Master Audio, a stratne Dolby Digital 2.0 Stereo. Kolosalna pomyłka! Nie mam pojęcia jak, kto i dla czego wpadł na taki pomysł, tym bardziej, że edycja na Blu-ray do tanich nie należy. Gdyby to było wydanie na DVD dołączone do Muratora, albo Tygodnika Wędkarskiego, nie powiedziałbym ani jednego słowa na temat słabej jakości dźwięku, a tak… pozostaje duży niesmak. Kompletny serial można kupić na Amazonie, za £99.99.

Jak wyglądają pozostali przy życiu aktorzy tworzący Przystanek Alaska?

Pomimo sympatii jaką darzę Przystanek Alaska, mam nadzieję, że nie dojdzie do kręcenia nowych odcinków. Takie rzeczy udają się rzadko kiedy.