Kolejna promocja na CyberGhost VPN. Wygląda na to, że firmy oferujące usługi tego typu rzadko kiedy oferują swoje produkty w „normalnej” cenie. Jak nie letnie -77% na CyberGhosta to permanentna promocja na NordVPN. Tylko czy tym razem warto skusić się na ofertę CyberGhosta? Lepiej uważajcie.

W pewnym zakresie firmy oferujące proxy / VPN mogą zapewnić poczucie prywatności, anonimowość i ochronić nas przed ciekawskimi (służbami). Oczywiście zawsze pozostaje kwestia zaufania i zdrowego rozsądku. Operatorzy VPN kuszą obietnicami o nie przechowywaniu logów i nie ujawnianiu danych swoich klientów. Jedną z takich firm jest CyberGhost, założona przez Roberta Knappa, zarejestrowana w Bułgarii. Firmy tego typu często lokują swoje siedziby w odległych i egzotycznych zakątkach świata, żeby nie załapać się na jurysdykcję USA, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów które nie patrzą przychylnym okiem na obywateli, którym marzy się prywatność w sieci. CyberGhost zdobył dużą popularność, ale ostatnio nie dzieje się tam dobrze. Główne zarzuty? Kiepska prędkość i dyskusyjne decyzje wpływające na prywatność.

Sam korzystałem z oferty CyberGhosta przez ponad rok i zauważyłem, że pod koniec 2017 prędkość spadła o jakieś 40% w porównaniu do „gołego” połączenia. Przy łączach typu 100/200Mbps, które są dziś na porządku dziennym nie stanowi to dużego problemu. Problemem jest za to odsprzedanie CyberGhost przez Knappa firmie Crossrider. To, że jej właściciel, Izraelski milioner Sagi siedział w więzieniu za oszustwa nie jest dla mnie dużym problemem. W końcu to milioner, a może nawet i miliarder.

Problemem jest za to profil działalności firmy Crossrider i praktyki których się dopuszczają. Crossrider specjalizuje się w złośliwym oprogramowaniu i śledzeniu użytkowników internetu. W marcu 2018 firma zmieniła nazwę na Kape Technologies plc. Przy okazji sprawdzania tych informacji dowiedziałem się, że firma jest zarejestrowana w… UK. Wiecie co tam robią z ludźmi, którym się wydaje, że mają prawo do zachowania swoich haseł w tajemnicy? Nie chcecie znaleźć się w takiej sytuacji. Najlepsze jest to, że nie będziecie nawet mogli powiedzieć komukolwiek o tym, że władza zażądała od was hasła (lub ujawnienia jakiegokolwiek innego zabezpieczenia). Trudno sobie wyobrazić, że CyberGhost odmawia wydania danych klienta, którego policja podejrzewa o łamanie prawa.

Nawet jeśli CyberGhost nie ujawnił do tej pory danych ani jednego klienta, to mam obawy przed zaufaniem tej firmie. Rozumiem, że ktoś, kto handluje w cebuli bronią i narkotykami i tak nie będzie zainteresowany ofertą CyberGhost / Crossrider / Kape Technologies plc, ale pozostają jeszcze uczciwi ludzie, którzy cenią sobie swoją prywatność.

Tekst powstał po lekturze i na podstawie Cyberghost VPN Review. Swoją drogą, mam wrażenie, że restoreprivacy.com nie jest do końca uczciwe w opisywaniu ofert VPN, ale to inna sprawa i nijak nie usprawiedliwia sytuacji CyberGhosta.