Firma Nik Software powstała w 1995 roku. Miłośnicy fotografii kojarzą ją przede wszystkim z serią doskonałych plug-inów do Photoshopa i Lightrooma: Nik Collection.

Plug-iny Nik Collection to już legenda w świecie obróbki foto. W skład zestawu wchodzą:

  • Analog Efex Pro – symulacja analogowych aparatów, obiektywów i filmów
  • Color Efex Pro – efekty związane z kolorem
  • Dfine – redukcja szumów
  • HDR Efex Pro – obróbka obrazów HDR
  • Sharpener Pro – poprawa ostrości obrazu
  • Silver Efex Pro – konwersja zdjęć kolorowych do czerni i bieli
  • Viveza – zaawansowana korekcja koloru

Początkowo Nik Collection nie było tanią zabawą, Nik Software wycenił pakiet na $500. Po przejęciu pakietu przez Google, cena spadła do $150, a w 2016 firma udostępniła oprogramowania za darmo. Po pewnym czasie Google ogłosiło wygaszenie projektu i pakiet Nik Collection stracił wsparcie. W miarę upływu czasu użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy z kompatybilnością z nowymi wersjami programów Adobe: Photoshopem i Lightroomem. Instalacja Nik Collection przysparzała coraz większych problemów, ale na upartego dało się to wszystko jakoś uruchomić.

Oryginalne zdjęcieAnalog Efex Pro

Bardzo często używałem Silver Efex Pro i Vivezy, ale w skutek ciągłych problemów z kompatybilnością i braku rozwoju tych programów, porzuciłem je wreszcie i zacząłem szukać innych rozwiązań. W 2017, firma DxO, znana z programu DxO OpticsPro, przemianowanego ostatnio na DxO PhotoLab, ogłosiła przejęcie Nik Collection i obiecała dostosować oprogramowanie do dzisiejszych realiów. Kiedy usłyszałem o tym pierwszy raz, pomyślałem, że połączenie Nik Collection z technologią Control Points / U Points, oferowaną przez DxO PhotoLab, może przynieść ciekawe efekty. Czasami używam DxO PhotoLab do redukcji szumu. Uważam, że Prime denoising z  PhotoLab jest bezkonkurencyjne w usuwaniu szumów ze zdjęć wykonanych z bardzo wysokim ISO. Przez pewien czas uważałem, że połączenie sił PhotoLab z Nik Collection będzie dla mnie ostatecznym bodźcem do przesiadki z Lightrooma. Nie stało się tak z wielu różnych powodów, ale na odświeżoną wersję Nik Collection czekałem z niecierpliwością i kiedy tylko pojawił się trial, pobrałem instalator.

Oryginalne zdjęcieSilver Efex Pro

 

Od czasów, kiedy Google przejęło pakiet sporo się zmieniło. Przez dwa lata wszystko poszło do przodu, procesory karty graficzne, monitory. Rozdzielczość 4K, która kiedyś była egzotyką, teraz jest obecna w telewizorach i monitorach w których zagęszczenie pikseli znacznie wzrosło. Na masową skalę zaczęło się od Retiny, ale nie trudno dzisiaj o laptopa z Windows oferującego 4K na 15 calach. Windows potrafi skalować swój interfejs, producenci oprogramowania w końcu się obudzili i przystosowali swój soft do wyświetlaczy HighDPI. Różnie z tym bywało, nawet Adobe miało z tym problemy, ale w końcu udało im się to jakoś ogarnąć. Dobrze, wróćmy do Nik Collection.

Instalacja pakietu przebiegła bez problemu, wtyczki są dostępne z poziomu PS i LR. Wszystkie się uruchamiają, ale czy zostały poprawione, czy usunięto stare błędy, czy dodano nowe funkcje? Tego niestety nie wiem, bo firma DxO nie raczyła zająć się przystosowaniem interfejsu do wyświetlaczy HighDPI w rezultacie czego interfejs jest totalnie nieczytelny. Mniejsza z wielkością czcionki bo ktoś, kto zna to oprogramowanie będzie wiedział o co chodzi, ale poszczególne suwaki są tak małe, że bardzo trudno nimi operować. Po prostu nie wiele widać, a na strychu i w piwnicy już od dawna nie mam żadnego monitora działającego w niskiej rozdzielczości (FHD).

Za $69 dostajemy (prawdopodobnie) doskonały soft, ale wielu użytkowników nie będzie w stanie z niego skorzystać. Na forum DxO założono już wątek opisujący problem, do tej pory nikt z DxO nie odpowiedział, a firma nie wydała poprawionej wersji. Rozumiem, że DxO wydało pieniądze i chcą szybkiego zwrotu inwestycji, ale kompletnie nie rozumiem jak można było przeoczyć tak istotny element jakim jest interfejs użytkownika. Mam nadzieję, że DxO szybko upora się z problemem interfejsu użytkownika i wszyscy będą mogli się cieszyć DxO Nik Collection.

Zdjęcia użyte w tekście: Elevate i abi ismail na Unsplash.