Monitor potrafiący wyświetlić minimum 100% przestrzeni sRGB to właściwie konieczność w świecie fotografii. Obróbka wymaga precyzji, a bez pełnego pokrycia podstawowego gamutu trudno mówić o jakiejkolwiek dokładności. Wbrew pozorom, wiele monitorów wyświetla znacznie większą przestrzeń barwną, przekraczającą nawet AdobeRGB. W dużym uproszczeniu, monitory wyświetlające gamut większy niż sRGB, nazywamy szeroko gamutowymi (nie, nie chcę o tym dyskutować). Taki monitor to fajna sprawa, ale w kilku przypadkach także spory ból głowy. Bez przycinania gamutu, miniatury zdjęć wyświetlane przez eksplorator Windows są przesycone. Zdjęcia oglądane pod Windowsowym „Photos” również wyglądają okropnie. W warunkach szerokiego gamutu, nie radzą sobie prawie wszystkie popularne przeglądarki do zdjęć. Na szczęście są wyjątki.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz przyciąć gamutu musisz używać programów wspierających zarządzanie kolorem. Nie po to kalibrowałeś monitor (albo i nie), żeby teraz oglądać przesycone zdjęcia. Ktoś może powiedzieć, że przecież w PS i LR wszystko gra, więc nie ma potrzeby zawracać sobie głowy jakimiś przeglądarkami, ale często jest tak, że eksportowane jpegi z wakacji chcemy pokazać rodzinie i przecież nie będziemy ich katować powolnym Lightroomem. Bo co do tego, że przeglądanie zdjęć w LR to katorga, panuje pełna zgoda. Zobaczmy które z dostępnych przeglądarek radzą sobie z prawidłowym wyświetlaniem zdjęć, a które należy omijać szerokim łukiem. Wszystkie przeglądarki testowałem na systemie Windows 10 Pro.

Zdjęcia – systemowa przeglądarka w Windows 10

Photos - Systemowa przeglądarka zdjęć w Windows 10 wyświetlająca przesycone kolory.

Zdjęcia z Windows 10

Systemowa przeglądarka w Windows 10 nie potrafi zarządzać kolorem. Zdjęcia wyglądają nienaturalnie, program nie oferuje żadnych ustawień. Działa szybko i sprawdzi się w sytuacjach, kiedy kolor nie ma znaczenia. Tylko tyle.

Fast Stone Image Viewer

Obrazek przedstawia okno programu Fast Stone Image Viewer

Fast Stone Image Viewer

Fast Stone to popularna przeglądarka o sporych możliwościach. W ustawieniach znajdziemy sekcję CMS – color management system, czyli system zarządzania kolorami. Autorzy informują, że system działa tylko z plikami JPEG i TIFF, które zawierają profil ICC. Trudno powiedzieć czemu, ale ten CMS zwyczajnie nie działa. Przejrzałem kilkadziesiąt zdjęć opatrzonych informacją o kolorach i takich bez bez ICC. Wszystkie były przesycone. Na dodatek program przestaje odpowiadać jeśli przy przeglądaniu zdjęć przechowywanych na OneDrive przerwiemy pobieranie z wyprzedzeniem. Dyskwalifikacja.

IrfanView

Obrazek przedstawia okno programu Infran View

IrfanView

W przypadku IrfanView, sytuacja się powtarza. Wśród opcji znajdziemy możliwość włączenia zarządzania kolorem, możemy wybrać dowolny z dostępnych w systemie profili lub zdecydować się nie bieżący (załadowany), ale nic to nie daje. Zdjęcia są przesycone i wyglądają nienaturalnie.

XnView

Obrazek przedstawia okno programu XnWiew

XnView

XnView to kolejny klasyk w tym zestawieniu. Nigdzie w opcjach programu nie znalazłem systemu zarządzania kolorem, pomimo, że program potrafi wykryć oprofilowane zdjęcia i oznaczyć ich miniatury odpowiednią ikonką, samych zdjęć nie potrafi poprawnie wyświetlić. Program nie radzi sobie również z otwieraniem plików zawierających polskie znaki diakrytyczne (prawdopodobnie chodzi o wszystkie znaki spoza ASCII). Muzeum które nie zadowoli nawet miłośników Windowsa XP.

XnViewMP

Obrazek przedstawia okon programu XnViewMP

XnViewMP

XnViewMP to nowa wersja XnView. Program nauczył się otwierać pliki z dziwnymi znakami w nazwach. Nauczył się również poprawnie wyświetlać fotografie! Tak, XnViewMP oferuje zarządzanie kolorem i robi to jak się należy.

Obrazek przedstawia okno ustawień XnViewMP, programu do przeglądania fotografii

XnViewMP

W ustawieniach przeglądarki można włączyć użycie profilu ICC, wybrać profil będący aktualnie w użyciu lub dowolny inny. Program pozwala na określenie sposobu traktowania plików bez dołączonego profilu. Dobrze się zapowiada, miejmy nadzieję, że twórcy skręcą nieco bardziej w kierunku foto. Ikony do wymiany, mamy 2018 rok.

Image Glass

Obrazek przedstawia okno programu Image Glass - przeglądarki grafiki

Image Glass

Image Glass to fajna, prosta przeglądarka plików graficznych, podobna trochę do Zdjęć z Windows 10, ale oferująca możliwość własnych ustawień. Podobnie jak Zdjęcia, nie obsługuje zarządzania kolorem i nie nadaje się do przeglądania fotografii. Przetestowałem również wersję Moon, betę poprzedzającą kolejną, stabilną wersję, niestety bez zmian.

ViewNX 2

ViewNX2 Przeglądarka zdjęć firmy Nikon

ViewNX2

ViewNX2 to świetna przeglądarka przeznaczona dla użytkowników aparatów firmy Nikon. Oczywiście wspiera zarządzanie kolorem, oferuje wiele zaawansowanych funkcji, pozwala na import zdjęć z aparatów Nikona i prostą obróbkę plików. Pomimo targetu, program sprawdzi się jako przeglądarka zdjęć nie tylko u posiadaczy Nikonów. Interfejs wygląda nieco archaicznie, ale do działania nie mam żadnych zastrzeżeń.

Nomacs

Obrazek przedstawia okno programu Nomacs.

Nomacs

Nomacs to kolejna przeglądarka, która nie oferuje zarządzania kolorem. Ostatnia stabilna wersja ukazała się w 2018. Trochę dziwne bo wygląda jak z 1998, a paskudne ikony źle się skalują w wysokich rozdzielczościach. Zapomnieć.

ACDSee Photo Studio

Okno przeglądarki ACDSee

ACDSee

Waga ciężka. ACDSee ze skromnej przeglądarki plików graficznych wyrósł na zaawansowany program do obróbki RAW i katalogowania zdjęć. Oczywiście obsługuje zarządzanie kolorem, fotografie są wyświetlane perfekcyjnie, a dzięki modułowi Quick View, pliki otwierają się błyskawicznie. Reszta pakietu sprawia wrażenie nieco ociężałego, ale sama przeglądarka działa bez zarzutu. Oczywiście trudno porównywać programy typu Image Glass z ACDSee, inna liga, inne przeznaczenie i inna cena. Program znalazł się w zestawieniu tylko przez wzgląd na moduł Quick View.

FastPictureViewer

Okno programu FastPictureViewer

FastPictureViewer

Na koniec zostawiłem program FastPictureViewer, którego sam używam na co dzień. Szybka przeglądarka fotografii, oczywiście oferuje zarządzanie kolorem, dekodowanie RAW, potrafi korzystać z GPU, ma tonę ustawień oraz doskonały interfejs użytkownika. Program pozwala wyświetlać przeźroczyste pola zawierające informacje o aktualnie oglądanym zdjęciu (przesłona, czas, iso, meta dane, gps, itp), które można włączać i wyłączać jednym klawiszem.

FastPictureViewer - nakładka z informacjami o zdjęciu

Program działa idealnie, ale wygląda na to, że jego autor popadł w jakieś tarapaty. Zaprzestał rozwoju aplikacji, profil na FB wygląda na porzucony, ponoć są problemy z zakupem licencji, a kontakt z nim nie należy do najłatwiejszych. Moim zdaniem jest to najlepsza przeglądarka foto. Działa szybko, używa GPU, potrafi zarządzać kolorem i oferuje mnóstwo ustawień.

Podsumowanie

Jak widać, prawidłowo działająca przeglądarka fotografii to nie jest rzecz oczywista. Ze wszystkich wymienionych, tylko XnViewMP, ViewNX 2 i FastImageViewer potrafią prawidłowo wyświetlać zdjęcia. Oczywiście potrafi to ACDSee, ale to zaawansowany i stosunkowo drogi pakiet, którego głównym zadaniem nie jest przeglądanie zdjęć. Na usprawiedliwienie pozostałych programów można powiedzieć, że tak na prawdę nie są to produkty przeznaczone dla fotografów i są raczej przeglądarkami plików graficznych niż zdjęć. Oczywiście jest więcej programów, które wiedzą co to zarządzanie kolorem (np: FastRAWViewer, który nie ma nic wspólnego z FastPictureViewer, czy Photo Mechanic), ale ja szukałem prostej i szybkiej przeglądarki i taką właśnie jest FastImageViewer. Polecam.