Kilka dni temu, Nikon zaprezentował nowe aparaty z serii Z i wzbudził emocjonującą dyskusję. Okazało się, że nagle wszyscy potrzebują dwóch slotów na karty pamięci, chociaż takich aparatów jest zaledwie kilka na rynku. Od jakiegoś czasu wiadomo, że Canon dołączy do klubu producentów bezlusterkowców ze swoim nowym aparatem Canon R. Przecieki wskazują, że nowy sprzęt to praktycznie 5D Mark IV pozbawiony lustra. Aparat ma być wyposażony w jeden slot kart…

Całkiem możliwe, że jeden slot to celowe działanie Canona mające na celu odwrócenie uwagi od faktu, że nowy Canon R to po prostu przeróbka 5D Mark IV. Ten ostatni, delikatnie mówiąc, nie wzbudził euforii, a jego następca okazał się równie mało ekscytujący. Nie zrozumcie mnie źle, to bardzo dobre aparaty, Canon słynie z doskonałego wykonania swoich produktów. Mam jednak wrażenie, że zamiast rzeczowej oceny, dostaniemy kolejny odcinek dramatu poświęconego kartom pamięci i braku polotu.

Jeśli plotki okażą się prawdą to dostaniemy aparat, który z pewnością pozwoli na robienie świetnych zdjęć! CanonRumors opublikował dane techniczne nowego Canona R. Aparat ma korzystać z 30.3 megapikselowej matrycy CMOS z filtrem dolnoprzepustowym, ISO 100-40000 (rozszerzalne o ISO 50, ISO 51200 i ISO 102400). Canon R pozwoli na robienie zdjęć z z maksymalną prędkością 8 kl./s, a migawka pracuje w zakresie 1/8000-30s. Autofokus korzysta z technologii Dual Pixel (-6EV do 18EV). System oferuje 5655 punktów AF, pokrywających kadr w 88% w poziomie i 100% w pionie.

Puszka ma być uszczelniona i będzie zapewniać ochronę przed wilgocią i kurzem, a waga to ok 660g. Zdjęcie sugeruje spory grip, tył aparatu w większości zajmuje odchylany ekran LCD o rozdzielczości 2.1 miliona punktów. Wizjer OLED zapewni 100% pokrycie kadru i 0.71x powiększenie obrazu.

Wideo zawsze było mocną stroną aparatów Canona (przynajmniej w porównaniu z aparatami Nikona) i tym razem nie będzie inaczej:

  • 4K (UHD) 3840×2160, max 29,97 klatki na sekundę,
  • FullHD 1920×1080, max 59,94 klatki na sekundę,
  • HD 1280×720, max 119,9 klatek na sekundę

Dokładne informacje na temat nowego Canona R znajdziecie w dokumencie PDF udostępnionym przez CanonRumors. Miejmy nadzieję, że przy okazji premiery nowego Canona, unikniemy wróżenia z fusów i dyskusji na temat slotów kart pamięci. Canon poszedł na rękę mniej zamożnym klientom i w przeciwieństwie do Nikona postawił na klasyczne karty SD. Jeśli cena będzie atrakcyjna, kto wie… może właśnie ten slot okaże się „killer feature” i Canon R zrobi z Nikonem Z to co PS4 z XO 🙂