Przez kilka ostatnich lat ukazało się dużo świetnych gier na Atari, Commodore, Amstrada i Spectrum, do tego trochę kiepawych na Amigę. Lada moment, C64 dostanie port Eye of the Beholder, który brzmi i wygląda po prostu obłędnie! W grudniu, na trzy tygodnie przed Świętami, użytkownicy Windows i macOS będą się cieszyć z Aeon of Sands – The Trail, RPG / dungeon crawlera w starym dobrym stylu!

Aeon of Sands – The Trail to tytuł na który czekam od dawna. Jestem zagorzałym fanem gier tego typu, wychowanym na Dungeon Master, Ishar, Eye of the Beholder i Lands of Lore. Tę ostatnią uważam za niedościgniony wzór. Przez  wiele lat nie ukazała się gra, która choćby zbliżyła się do jej poziomu. Ktoś pewnie zaraz powie, że przecież mieliśmy dwie części Legend of Grimrock! Prawda, ale jakoś nie sprawiły mi wielkiej frajdy i po przejściu już nigdy do nich nie wróciłem.

Ekran z gry Aeon of Sands – The Trail

W przeciwieństwie do klasyków gatunku, akcja Aeon of Sands – The Trail rozgrywa się w przyszłości, w post apokaliptycznym, pustynnym świecie. Historia zaczyna się w Pantelli,  mieście zbudowanym w konarach ogromnego drzewa z rodziny Kinami. Kinami zapewniają schronienie tym, którzy przetrwali trudy pustyni i stanowią fundament kilku, znacznie od siebie oddalonych miast. Zapewniają cień, wodę i skrawek żyznej ziemi. Mieszkańcy Pantella, zmęczeni izolacją, postanawiają wysłać karawanę do jednego z pozostałych miast i nawiązać kontakt z jego mieszkańcami. Po pewnym czasie okazuje się, że z karawaną nie można nawiązać kontaktu, a podróżni zboczyli ze szlaku…

Ekran z gry Aeon of Sands – The Trail

Do akcji wkracza Setrani, zaufany ogrodnik (dziwnie to brzmi…) władz Pantelli. Przedstawiany jako niezdara i leń, staje przed zadaniem rozwiązania tajemnicy zaginionej karawany. Na swojej drodze spotka krwiożercze potwory, dwa palące słońca i gorące piaski pustyni. Podczas wyprawy, ekipa może zostać powiększona o dwóch bohaterów, którzy pomogą Setraniemu.

Ekran z gry Aeon of Sands – The Trail

Układem ekranu, konwencją i sterowaniem gra nawiązuje do klasyków gatunku, ale zaskakuje kilkoma istotnymi elementami. Po pierwsze, Aeon of Sands – The Trail, ma oferować nieliniową rozgrywkę, a co za tym idzie, kilka możliwych zakończeń! Po drugie: walka w czasie rzeczywistym. To nie jest coś, coś widujemy na co dzień w grach tego typu. Dodajmy do tego kilka lokacji, ok 60 labiryntów, dialogi i mamy zapowiedź interesującej gry!

Aeon of Sands – The Trail będzie dostępna na Steamie, 4 grudnia 2018.