Mirillis Action! to popularny program do nagrywania wszystkiego co dzieje się na ekranie monitora. Prawdopodobnie już niedługo, Mirillis Action!, jeden z najlepszych programów tego typu, doczeka się następcy.

Oferta programów do nagrywania filmów prezentujących to, co dzieje się na ekranie komputera jest całkiem spora. Przez długi czas używałem OBS-Studio, ale problemy z synchronizacją dźwięku podczas nagrywania emulowanych platform doprowadzały mnie do szału. Nie bez znaczenia był przedpotopowy interfejs użytkownika w OBS-Studio.

Przesiadłem się na Bandicam i przez jakiś czas byłem zadowolony, ale kilka drobnych, ale irytujących szczegółów zmusiło mnie do poszukiwania czegoś innego. Action! często znajduje się na szczytach rankingów tego typu programów, więc postanowiłem spróbować.

Action! doskonale spełnia swoje zadanie, ale ma jedną ogromną wadę: interfejs użytkownika odporny na prawidłowe skalowanie. Natywne aplikacje dla Windows, korzystające ze standardowych okien skalują się zazwyczaj bez problemu, niestety Action! nie należy do tego grona. Na monitorach 4K, czcionka jest tak mała, że czasami trudno przeczytać etykiety. Na początku myślałem, że to wybór projektanta interfejsu, Action! daje możliwość przeskalowania na 150% ale niewiele to daje. Próbowałem wymusić skalowanie za pomocą ustawień Windows, ale żadna konfiguracja nie zadziałała poprawnie.

Mirillis Action! Studio

Skontaktowałem się z pomocą techniczną i zapytałem czy rozmiar czcionek jest zamierzony. Odpisano, że:

„Problem jest nam znany i wymaga dużych zmian w interfejsie, dlatego też zostanie naprawiony już wkrótce w nowej wersji programu Action! Studio.”

Udało mi się dowiedzieć, że Mirillis Action! Studio to nowy produkt, a aktualizacja dla posiadaczy licencji na Action! będzie bezpłatna. Niestety, e-mail z pytaniem o przybliżoną datę premiery Mirillis Action! Studio i dostęp do testowej wersji pozostał bez odpowiedzi. „Studio” w nazwie programu sugeruje bardziej kompleksowe rozwiązanie, możliwe, że program będzie oferował edytor wideo. Obecnie do montażu używam DaVinci Resolve, ale przydałby się prosty, zintegrowany edytor z możliwością dodawania efektów.