„Gry, użytki – co dla Ciebie?” pokazuje interesujący okres „komputeryzacji” PRL i IIIRP. To historia entuzjastów gier i komputerów, którym nie straszne były prawa autorskie i embargo na sprzęt.

Pomimo tego, że mój kontakt z giełdą ograniczył się do jednej wizyty na Grzybowskiej, jednej w Spodku i jednej na giełdzie w Starachowicach, film obejrzałem z wielką przyjemnością. Ponieważ nie było mi dane urodzić się w większym mieście, zdobywanie softu we wczesnych latach transformacji odbywało się w nieco inny sposób. W (prawie) każdą sobotę wsiadałem w pociąg i jechałem do Skarżyska Kamiennej, gdzie przy ul. Metalowców mieściło się tzw studio komputerowe.

Studio komputerowe przy ul. Metalowców w Skarżysku Kamiennej

Studio komputerowe przy ul. Metalowców w Skarżysku Kamiennej

Studio prowadził pan Roman Szczodrowski, stały bywalec giełd, źródło softu, kserowanych instrukcji i zabawnych powiedzonek. Na tyłach studia (to ten różowy segment) była tzw gralnia, mały pokoik wypełniony różnymi komputerami. Za stosunkowo niewielką opłatą, można było wydzierżawić jedną ze wspaniałych maszyn i grać przez określony czas. Soft czasem się wieszał, a za resetowanie maszyny trzeba było wyskoczyć z portfela. O ile mnie pamięć nie myli, haracz wynosił 500 ówczesnych złotych.

Dobrze, wróćmy jeszcze na chwilę do filmu. Ciekawostką, z której nie zdawałem sobie do końca sprawy jest fakt, że wielu „handlarzy” wyrosło na znane dziś osobistości. Zresztą, po obejrzeniu filmu nie wydaje się to takie niezwykłe. Giełda skupiała prawdziwych zapaleńców i ludzi ze smykałką do interesów.

Warto zaznaczyć, że w drugiej połowie lat 80′ w Bytomiu, działał sklep Bajtka, który oferował kilka ciekawych maszyn: ZX Spectrum 48, ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Commodore 64, Commodore 128, Commodore 16, 116 i +4, oraz komputery Atari: 65 i 130 XE. Na tamte czasy to była ogromna oferta obejmująca również urządzenia peryferyjne. Trzeba jednak pamiętać, że z dostępnością sprzętu było różnie.