Od kilku dni nie odpowiadają serwery odpowiedzialne za stronę, forum i aktywację Sandboxie. Tak naprawdę, nie wiadomo o co chodzi, a opublikowane wyjaśnienia nie napawają optymizmem…

Sandboxie to popularna „piaskownica” przeznaczona dla systemu Windows. Od kilku dni serwery Sandboxie  milczą lub sypią błędami. Nowych instalacji nie można aktywować, a starych nie można automatycznie aktualizować.

Na forum Sophos pojawił się wątek poświęcony aktualnej sytuacji. Użytkownik [email protected] twierdzi, że od pewnego czasu serwery Sandboxie cierpią na spowolnienie spowodowane „błędem”. Kolejnym kłopotem ma być podatność związana z bezpieczeństwem oprogramowania obsługującego forum, a wykryta przez ludzi z Sandboxie.

We started experiencing issues with our servers due to a bug that is causing slowness accessing the Sandboxie site, as well as the licensing/activation options.

Added to that, we found a security weakness in the software being used for the forums, and out of an abundance of caution, they were taken down for the time being.

Wydano nową wersję Sandboxie, 5.30, która ma zaradzić „pewnym” problemom.

A new Sandboxie build has been created to help us address part of the issues, but due to the current server status, it cannot be automatically pushed to users.

Nie wiadomo jakim, ale w komentarzach można znaleźć informację, że suma kontrolna nowej wersji jest taka sama jak poprzedniej. Po chwili okazało się, że plik pobrany ponownie, ma inną sumę kontrolną. Odpowiedź? Zaskakująca:

Glad to hear things are fine now. We did not make any changes, so not sure what could have happened.

Wygląda na to, że ekipa Sandboxie nie kontroluje sytuacji, a problemy nie kończą się na WWW / aktywacji. Nie wiadomo kto jeszcze wiedział o problemach z bezpieczeństwem na forum i kto miał dostęp do instalatorów.